ISSI Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych

LABORATORIA

LABORATORIUM AUTOMATYKI

Laboratorium Automatyki zapewnia bazę sprzętową i programową do realizacji prac naukowo-badawczych i prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu nowoczesnych systemów sterowania, optymalizacji i zastosowań metod sztucznej inteligencji. Profil edukacyjny tego laboratorium jest skorelowany z tematyką wykładów z zakresu teorii sterowania, technik regulacji automatycznej, identyfikacji, systemów SCADA, modelowania i symulacji systemów sterowania, systemów obliczeń inteligentnych.
Laboratorium jest wyposażone w nowoczesne stanowiska laboratoryjne służące zarówno do celów badawczych jak i dydaktycznych:

  • Suwnica dŸwigowa 3D (Inteco Crane 3D)
  • Dwuwirnikowy system aerodynamiczny (Inteco Tras)
  • Modułowy system regulacji prędkości obrotowej silnika prądu stałego z obciążeniem (Inteco Modular Servo)
  • Piec tunelowy
  • System dwóch zbiorników z opóŸnieniem transportowym
  • Układu podwójnego odwróconego wahadła (Amira PS 600)
  • Zawieszenie magnetyczne (Amira MA401)
  • System sterowania prędkością obrotową silnika prądu stałego ze zmiennym obciążeniem (Amira DR300)
  • System sterowania natężeniem przepływu i temperaturą powietrza

Zestawy laboratoryjne INTECO posiadają pełną integrację ze środowiskiem Matlab/Simulink co pozwala szybkie prototypowanie dowolnych układów sterowania. Co więcej, zastosowanie specjalizowanych kart pomiarowo-kontrolnych pozwala na uruchomianie modeli sterowników w czasie rzeczywistym. Każdy student ma możliwość sprawdzenia dowolnie wybranej strategii sterowania. Laboratorium jest również wyposażone symulator sprzętowy Speedgoat, który w połączeniu z Simulink Real-Time pozwala uruchomić w czasie rzeczywistym dowolny model układu dynamicznego ze środowiska Simulnik. Równocześnie możliwe jest podłączenie tego symulatora do dowolnego zestawu w laboratorium.

Laboratorium wyposażone jest w 12 zestawów komputerowych z monitorami LCD. Na każdym z nich zainstalowane jest środowisko numeryczne Matlab wraz z odpowiednim zestawem skrzynek narzędziowych pozwalających na przeprowadzenie symulacji numerycznej dowolnego układu sterowania.

W laboratorium znajdują się również dwa oscyloskopy Agilent serii InfiniiVision 2000X wyposażone w generator sygnałowy i moduł analisy częstotliwościowej sygnału. Sprzęt wykorzystywany jest w procesie analizy sygnałów, analizy obiektów dynamicznych oraz generowania charakterystyk czasowych i częstotliwościowych systemów rzeczywistych.

Uzupełnieniem do powyższej listy wyposażenia jest zestaw sterowników PLC pozwalający na zbudowanie układów regulacji z ich użyciem. Sterowniki te mogą być programowane z dowolnego zestawu komputerowego znajdującego się w laboratorium.